Anlam

Bir öğretmenim vardı, durmadan askerlik anılarını anlatan. Ve bir gün şöyle dedi; kısa dönem askerlik yapanlar daha çok anı anlatır.

 

Yaşadığın şey ne kadar azsa, o kadar anlam yüklüyordun yaşadıklarına.

 

Belki bundan, ömürleri bin bir macerayla geçmiş kişiler daha az konuşur, o kadar anıya anlam yetiştirmek zor.

 

Size bir tek çiçeğin dilinden sadece bir dakikayı bir sayfa boyunca anlatabilirim. Günün ilk ışıklarının üzerine damlamaya başlamasıyla sabah yelinin getirdiği toz zerreciklerinin üzerinde dans etmesinin ardından ufaktan gezintiye başlamış karıncaların bizim duyamadığımız uğultusu, ilk kuş seslerinin, kardeş tabiata “hadi uyanın ve her günkü ritminizi hatırlayın” dercesine şakıması. Bir anda üzerine basılmış ama hala ezilememiş o tek çiçeğin, üzerine basanın hafifliğinden ziyade aslında evrenin kendisi için verdiği uğraşı görüp yaşama tutunması.

 

Nerde bulanık bir ruh görsek orda bir anlam kaybı var hayattan. Niye geldim, gidiyorum diyor. O kadar fazla ki bünyesine yaşadıkları, anlam kayması yaşıyor. Ruh dediğin, öyle fakültelerde eğitilemiyor, her şeydeki güzelliği kavrayabilecek kadar çok güzellikle donatılmış, en az bir yerde, bir defa güzelce sevilmiş olması gerekiyor. Seni, hiçbir şey yapmana gerek kalmadan, öylece olduğun gibi seviyorum.

 

Diyemediğimiz, duyamadığımız çoğu zaman, kapıya bir çiçekçi gelir, göndeririz. Hepimiz, kaçmış anlamlar keşifçisiyiz.

 

Hiçbir yere gitmemenin, gitmek olduğunu anlamamız yıllar sürüyor, halbuki bir yaprak, evren istiyorsa rüzgarı estirip, toprağı kuşa eşeletip, ayağımızı yaprağa değdirerek çukura yöneltip, yaprağı ekip, üstüne bir damla su serptiriyor.

 

Çağın en büyük sorunu, nefes alamama. Her hastalık da onunla başlıyor. Nasıl alalım? Durmadan koşarken, önümüzden akan çılgın tiyatroda gözümüzle sahnede olanları takip etmekte zorlanırken, nefes hep tutuk, unutmuşuz. Bir yerlere gidip eğitimle alıyoruz, dursak hatırlayacağımız nefesi.

 

İnsanı en mükemmel canlı yapan, işte her şeyde bulmaya çalıştığı bu anlam!

 

Varlığımın mutlaka bir anlamı olmalı haklı talebi. Varlıklarımızın muhakkak bir anlamı var, vereceğin tek nefes bir kelebeğe kanat çırptırabilir.

 

Sabah gözünü açıp, her şey benim için dediğin anda başlıyor seremoni. Anlamlı bir resim çıkarman için her şey hazır, varsan bir anlamı olmalı. Evrenin sessiz şarkısına katıl.

Yorumlar
Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
Yorum Yaz
Özlem Şahin
Merhaba, ben Özlem Şahin

Yazımı beğendiyseniz ne mutlu, sosyal medyada paylaşarak dergimize katkı sağlarsanız çok memnun oluruz.

Son Yazıları
Kategoriler
Sosyoloji Gündeminden Anında Haberdar olun.

Bültenimize Üye Olarak yayınlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz