Çevre Biz'iz

ÇEVRE BİZ'İZ 

 

Evet sevgili sosyolog dergisi okurları hepimizin bildiği gibi 5-11 Haziran çevre koruma haftası olarak kutlanır.

Peki çevre nedir?

ÇEVRE: Okulumuz, evimiz, mahallemiz, parklar, ormanlar, buralarda yaşayan insanlar ve tüm hayvanlar, nehir, göl, deniz, orman, hava, su ve diğer tüm canlı cansız varlıklar çevreyi oluşturur.

Çevre insanların ve diğer canlıların hayat boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde oldukları fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortamdır.

Peki, her yıl çevre koruma haftasında gerek kitle iletişim araçları ile kamu spotu yayınlanarak gerekse bizler sosyal medya hesaplarımızda günün anlam ve önemine değinen paylaşımlar yaparız.

Peki yapılan paylaşımlarla doğru orantıda mıyız ?

Dürüst olmak gerekirse hayır. Paylaşımlarımız gibi duyarlı olabilseydik  böyle kirli bir çevreyi el birliğiyle yaratmazdık. Bana göre çevre o çevrede yaşayan  toplumun; yaşantısının, kültürünün ve eğitim seviyesinin yansımasıdır. Atalarımızın dediği gibi   "Aslan yattığı yerden belli olur." sözü ile "insanların davranışları ile beraber yaşadıkları yerin onu en iyi şekilde anlatabileceği" tabiri çıkmaktadır. Kirli bir dünya ve çevreye sahipsek hep birlikte başardık ELLERİMİZE SAĞLIK.

Gelelim böyle kirli bir çevre, kirli bir dünya nasıl oluştu?  Suçluları kim,kimler? Aslında kim ya da kimler olduğunu biliyoruz. En başta iktidar sahipleri siyasetçilerimizdir;Kendi şahsi çıkarlarını rant sağlamak, menfaatleri doğrultusunda güçlerine güç zenginliklerine zenginlik katmak adına yeşil alanı olmayan betonlaşmış bir çevre bir şehir yarattılar sizlerin de ellerinize sağlık devlet büyüklerim! 

Toprağa çıplak ayakla basacak yer ara ki bulasın .

 

Gelelim istihdam sağlıyorum ülke ekonomisine katkı sağlıyorum diyerek halkın sağlığını hiçe sayan zehirli atıklarını derelerden denizlere akıtan milyonlarca deniz canlısını zehirleyen filtresiz bacalarında mavi gökyüzünü soluduğumuz havayı kirleten temiz havayı bize çok gören büyük iş insanı fabrikatörlere. Peki onlara ne demeliyiz değerli dostlar? Çok mu zor bacalarına filtre takmak .Takanları tenzih ediyorum. Yalnız takmayanlar ne kadar denetleniyor acaba?

Gelelim biz sözde çevreci insanoğluna; hafta sonu ailece pikniğe gidiyoruz yiyip içiyoruz, arkamızda bir çöplük bırakıp arkamıza bakmadan dönmüyor muyuz evlerimize? Denize gideriz denize attıklarımız sahile bıraktığımız enkaza ne demeliyiz dostlar? Ve son olarak bütün dünyayı saran covid19 illeti ile bir aksesuarımız gibi olmazsa olmazımız; Maskeler. Sağlığımızı düşündüğümüz için taktığımız maskeleri şuursuzca başkalarının sağlığını hiç düşünmeden ulu orta sokaklara caddelere atmamızın özrü de açıklaması da yok. Allah ıslah etsin diyelim.

Başlıkta da belirttiğim gibi "ÇEVRE BİZİZ" biz kendimizi temiz tutarsak korursak temiz bir toplum temiz bir çevre, temiz bir dünya oluruz oda eşittir; 

SAĞLIKLI BIR TOPLUM SAĞLIKLI NESİLLER DEMEK

 "İNSANA SAYGI, ÇEVREYE SAYGI, GELECEĞE MİRAS! "

Yorumlar
Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
Yorum Yaz
Hacı Alakuş
Merhaba, ben Hacı Alakuş

Yazımı beğendiyseniz ne mutlu, sosyal medyada paylaşarak dergimize katkı sağlarsanız çok memnun oluruz.

Son Yazıları
Kategoriler
Sosyoloji Gündeminden Anında Haberdar olun.

Bültenimize Üye Olarak yayınlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz