Yeniden Büyüt Beni Anne

Yeniden Büyüt Beni Anne

Anne, kocaman oldum bak.
Acılarım büyüdü, dertlerim büyüdü. İşlerim, hedeflerim büyüdü. Sıkıntılarım, çıkmazlarım büyüdü. Hiç de güzel değilmiş büyümek. Kimler kırdı kalbimi, kimler üzdü. Başa dönebilsem keşke, sadece sana gelsem.
Şimdi yaşadıklarımı, hüzünlerimi kalp kırıklıklarımı al 
Ve yeniden büyüt  beni anne. 
Ne olursun...

   Anne sadece evladını dünyaya getirip büyüten kişi değildir. Annelik çok özel bir duygudur, evladını kokusundan tanıyan kişidir anne. Evladıyla arasındaki bağdır onları özel kılan. Evladını karnına düştüğü andan itibaren tanır ve evladıyla bağ kurar anneler. Bu özel bağdır ömür boyu sürecek olan. 

   İlk adımlarımızda elimizden tutan ve ömür boyu elimizi bırakmayacak annelerimizdir. Dünyayı ayaklarınıza serecek gücü veren annelerimiz bizden de aldıkları güçle herşeye göğüs gererler. Merhametleriyle dünyaya sevgi dolu çocuklar getirirler. Sararlar sarmalarlar kocaman yürekleriyle. Hele ki dizlerindeki huzuru söylemeye gerek var mı ki; kim verebilir bizlere o huzuru?

   Ne kadar zaman geçerse geçsin evladı gözünde küçüktür; korur kollar, sarar sarmalar anneler. İçimiz sıkılır ve boğulur gibi hissettiğimiz zamanlarda her ne kadar büyümüş olsak dahi annelerimizin şefkatini ararız. Annedir evladının üzülmesine yüreği yanan. Oysa ne hata yaparsak yapalım iyisi veya kötüsü ile bizleri hiç yalnız bırakmayan kişi annelerimizdir.

   Çocuk annesinden öğrendiği duygular ile hayatına bakar. Bizler evlatlarımıza servet, mal, mülk bırakmayalım yerine şefkat, merhamet bırakalım. Çocuğun anneden en büyük isteği de budur aslında. Annelik bir sanattır, kutsallıktır. Çünkü başka hiçbir insan, kendi hayatını hiçe sayarak başkasının hayatını önde tutamaz ve başka hiçbir insan bir diğerini kendinden daha çok sevemez.

   Benim annem Anadolu kadınıydı, buram buram gül kokardı. Biz onun cesaretini ve azmini örnek alırdık, annem gibi güçlü olmak isterdik. Benim güzel annem her yönüyle örnek oldu bizlere. Ona sarılınca cennet kokusunu alırdım. Bütün çocuklarını koskocaman yüreğiyle kucaklardı.

   Bir evlat için anne nefestir, evlat annesinden aldığı nefesle güçlüdür. Evladını bu dünyada dahi olsa öbür dünyada dahi olsa hiç yalnız bırakmayan tek kişi annedir. Bütün anneler ebedidir.

   Mutluluğunu da hüznünü de başarını da kaybedişlerini de derdini de neşeni de hiç korkmadan paylaşabileceğin kim var ki bu dünyada annenden başka.

Yorumlar

Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
Son Yorumlar