YELİZ AYDIN RÖPORTAJ

  • Sosyal Röportaj Kategorisi
  • 20 Şubat 2021 Cumartesi Yayımlandı
  • 1977 Kez Okundu
YELİZ AYDIN RÖPORTAJ

www.sosyologdergisi.com

 

STRESE HAYIR, SPORA EVET

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Yeliz Aydın. 1977 Giresun Görele doğumluyum. İstanbul’da yaşıyorum. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunu, aile danışmanıyım. Özel bir şirkette çalışıyorum ve profesyonel anlamda lisanslı Kickboksçuyum.

Kick Boks hakkında konuşmak istiyorum. Kick Boks nedir?

Kick Boks yumruk, tekme, diz ve sınırlı klinik uygulamaların bir araya getirilmesiyle birçok dövüş sporunun karma şeklidir. Egzersiz uygulama şekli ve tam temaslı savunma sporudur.

Kick Boks sporuna ilginiz ne zaman başladı? Nasıl karar verdiniz?

Ben sporun her dalını seven biriyimdir. Bu spordan önce öbür dövüş sporu olan mhua thaiyle başlamak istiyordum. Ama 2 yıl önce kendimi Kick Boksta buldum. Sporun hayatımıza katkısı her yönden çok güzel. O yüzden karar vermem zor olmadı. Önceden sadece spor olarak bakıyordum ama zamanla hayatıma katkısı çok büyük oldu. Çok güzel dönüşleri oldu her yönden hem bedenen hem ruhen.

Kick Boksun faydaları nelerdir?

Ruha ve bedene iyi gelen çok güzel bir spordur. Kondisyonu düzenler. Her yönden dengeyi sağlar. Egzersizlerden en güzeli, en faydalı olanıdır. Eğlenceli ve enerji dolu, kaslarınızı en güzel çalıştıran bir spordur. En güzel stres atıcı süper bir spordur. Savunma aracıdır. Kalori ve yağ yakmaya faydası vardır. Doğru beslenmeyle bağışıklığınızı güçlendiren bir spordur.

Kick Boks olmasaydı hangi sporu yapardınız?

Her spora ilgim var ve sporun her dalını çok sevdiğim için şu spor diyemiyorum.

Kick Bokstan önceki hayatınızla şu anki hayatınız arasında fiziksel farklılıklar oldu mu?

Tabi ki çok büyük katkısı oldu. Ben ne kadar zayıflamak için kullanmasam da kas ağrılarıma çok iyi geldi. Denge olsun, hareketlerime katkısı da büyük oldu. Daha enerjik daha aktif oldum.

Sizi bu spora çeken ne oldu? Sizin için neden Kick Boks?

Beni zorlayan şeyleri sevdiğim, önceden de ilgim olduğu için onu seçmem zor olmadı. Zoru seviyorum. Kolay şeyler her zaman ulaşılabilir. Ama zor olana emek, güç gerekir. Ruhuma ve bedenime en güzel gelen şey. Sağlık, dostluk, sosyallik ve hayata bakış açıma çok güzel bir renk olduğu için.

Daha önce dövüş sporlarından herhangi birini denediniz mi?

Sporun başka alanlarını denedim. Bu dalını ilk defa deniyorum.

Kick Boksta en çok zorlandığınız şey?

Hareketlerin bazılarında zorlandığım oldu. Ama devamlı yaptıkça onun da üstesinden geleceğime inanıyorum.

Kick Boks sporu yapan ile yapmayan arasında özgüven farkı var mıdır?

Kesinlikle vardır. Bir tek bu sporla değil genel anlamda her dal spor yapanla yapmayan arasında özgüven farkı vardır. Hayata duruşu, özgüveni gelişir. Sosyalleşmenin, bedensel ve ruhsal gelişimin en güzel anahtarıdır.

Kick Boks deyince aklınıza ne geliyor?

Fiziksel olsun ruhsal olsun insanı en güzel motive eden spor dallarından biridir. Hayatıma, bakış açıma en güzel renk, sağlık, enerji, kondisyon, denge katandır.

Kick Boksun zararlı yönleri var mıdır? Herkes yapabilir mi?

Zararlı yönü her spor dalının vardır. Şöyle ki, bilmeden, ısınmadan hangi sporu yaparsanız yapın zarar verir. Tekniklerini kendi başına yapmak da zarar verir. Bu spora engel teşkil edecek sağlık sorunu varsa zararlıdır.

Kick Boksta kaç kuşak vardır? Siz hangi kuşaktasınız?

Kick Boksta ilk başlangıç kuşakları 1.Dana (Siyah Kuşak) kadar beyaz, sarı, yeşil, mavi, turuncu, açık kahve, koyu kahve olarak 7 derece kuşak vardır. Ben koyu kahveyim son kuşak 1.Dana (Siyah Kuşak) sınavına katılacağım yasaklar biterse. Federasyonun açmasını bekliyorum.

Kick Boksta en sevdiğiniz hareket nedir?

Tüm hareketlerini seviyorum ama tekme en çok sevdiğim.

Severek takip ettiğiniz Kick Boksçular var mı?

Hayır yok. Genelde antrenörleri takip etmeyi, tekniklerine bakmayı tercih ediyorum.

Bu spor egzersiz amaçlı da yapılabilir mi?

Kesinlikle yapılabilir. En güzel yağ yakıcı, kasları çalıştıran bol hareketli bir spordur

Son zamanlarda kadınların savunma sporlarına olan ilgisinin nedeni ne sizce?

Sağlık, zayıflama ve sevme açısından önce Kick Boks, bir savunma sporu olduğu için şiddet olaylarından ötürü ilginin daha çok arttığına inanıyorum.

Bayanlara bu sporla alakalı tavsiyeleriniz var mı?

Sağlık açısından bir sorunu yoksa kesinlikle tavsiye ediyorum. Hayatlarına her yönden çok güzel yararları olacaktır. Sağlık açısından olsun, kilo verme açısından olsun ve en önemlisi kendini koruma ve savunma olsun en faydalı spor dalından biridir.

Kick Boksun tekniklerini öğrenebilir miyiz? Nelerdir?

Direkt yumruk, kroşe yumruk, aparkat yumruk, dış el yumruk, dönerek ters el atma yumruk, yan tekme, kesme vuruş, ön tekme, klinç, süpürme, karşı tekme, dairesel tekme, yan tekme, balta tekme, kanca tekme, hilal tekme, ters tekme ve diz. Aklıma gelenler şimdilik bunlardır.

Türkiye'de Kick Boks ne kadar tanınıyor?

Son yıllara kadar Kick Boks ülkemizde pek fazla tanınmıyordu, ilgi görmüyordu. Zamanla yapılan girişimlerle tanınmaya başlamıştır. Yapılan başarılı şampiyonluklar da dâhil, medyanın ve sosyal ağların bu alanda önemli bir katkısı vardır.

Kick Boks sporu yeterince ilgi görüyor mu?

Bu zaman kadar görmüyordu şu anda kesinlikle çok fazla ilgi var.

Bu sporda yaş sınırı önemli mi? Herkes bu sporla ilgilenebilir mi?

Bu spor bilinçli bir şekilde verilerek her sağlıklı bireylerin kesinlikle ilgilenip yapabileceğine inanıyorum.

Kick Boks sporunu yaparken ilginç bir olayla karşılaştınız mı hiç?

Yaşım itibariyle bu sporu yapan çoğu kişiden büyüğüm. Kuşak sınavında kendimden bayağı küçük biriyle karşı karşıya gelmiştim o benimle dövüşmeden önce ‘Yaşlı bir teyzeyle beni eşleştirmişler.’ diye sitem etmiş ve ‘Çabuk yenerim, kolay lokma.’ diye görmüştü. Bunu da açıkça dile getirmişti. Gençlik işte. Ama karşı karşıya geldiğimizde çok güzel bir karşılama yapmıştık ve genelde olan bir hareket ama sınavlarda pek kullanılmayan bir hareketi yapmıştım. O hareketle yere düşmüştü. O zaman benim için yanıldığını anlamıştı. Ama onu sınav sonrası sevgiyle kucakladım, tebrik ettim. Bu, sporun güzel bir özelliğidir.

Kick Boks sporunun sosyalleşmeye etkisi var mıdır?

Kesinlikle vardır. Çok güzel dostluklar ilişkiler oluşuyor. İnsanın sadece fiziksel anlamda değil iletişimini de güçlendiriyor. Kendine olan güvenini artırıyor.

Son olarak bu sporla ve genel anlamda söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Hiçbir şey için geç değildir. Yaşa, sayılara, zamana takılmayın. Sevdiğiniz, kendinize vakit ayıracağınız, kendinizi unutmadığınız şeyler yapın. Hayatınıza bakış açınız, ruh halinizle alakalıdır. Hangi spor olursa olsun tüm bireyler yürüyüşte bir spordur en azından yürümesini tavsiye ediyorum. Hayatınıza çok güzel, sizleri mutlu, huzurlu eden anlamlar, renkler katın. Bu sporu merak edenler şimdi düşünmeden başlasın. Spor sağlıktır, hayata duruşunuzdur, motivasyon, enerji, en güzel sosyalleşme, kendini ifade etmede faydalı en güzel dillerden biridir. Strese en iyi gelen spordur. Strese Hayır, Spora Evet

HAZIRLAYAN:PINAR  ALBAYRAK-Eğitimci-Sosyolog-Aile Danışmanı

Son Güncelleme Tarihi : 20.02.2021 18:18:22
Yorumlar
Henüz Yazıya Yorum Yapılmamış. İstersen İlk Yorumu Sen Yapabilirsin.
    Yorum Yaz
Yazı Paylaş
Kategoriler
Sosyoloji Gündeminden Anında Haberdar olun.

Bültenimize Üye Olarak yayınlardan ilk siz haberdar olabilirsiniz